08:00, 21 квітня 2020 р.
Начальник Бердянського управління ГУ ДПС про роботу в умовах карантину
Як працює Бердянське управлінняГУ ДПС у Запорізькій області в умовах надзвичайної ситуації та які зміни в оподаткуванні, передбачені законодавством на періодздійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби, нам сьогодні розповість начальник управління Оксана Федорова
Довідково:
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №533-ІХ (далі – Закон №533) (набрав чинності 18 березня 2020 року)
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, у зв’язку з поширеннямкоронавірусної хвороби (COVID-2019)»від 30.03.2020 № 540-ІХ (набрав чинності 02 квітня 2020 року)
Оксано Володимирівно, який режим роботи Бердянського управління в умовах карантину?
З 23 березня 2020 року призупинено роботу Центрів обслуговування платників Бердянського управління у місті Бердянськ та Приморськ.
Прийом здійснюється за попереднім записом за телефонами (06153) 3-84-06 та (050) 534-21-73 виключно для надання невідкладних послуг у разі гострої необхідності. Зокрема, видачі картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків або відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
В умовах запровадження надзвичайної ситуації працівниками Бердянського управління посилено роботу в напрямку надання дистанційних послуг для платників податків, зокрема роз’яснення стосовно адміністрування податків в умовах надзвичайної ситуації надаються в телефонному режимі.
Крім того, платники завжди можуть скористатися електронними сервісами, що розміщені на єдиному веб-порталі ДПС України. Наразі до послуг платників близько сорока сучасних електронних сервісів, які забезпечують дистанційне спілкування громадян і представників бізнесу.
Одним із найбільш функціональних електронних сервісів ДПС є Електронний кабінет, важливість використання якого особливо зросла на період карантину, так як забезпечує дистанційні комунікації.
Головне питання від платників - чи будуть застосовуватисяштрафні санкції в період карантину?
По-перше, законодавством передбачено звільнення від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, що вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року.
Це означає, що якщо строк сплати узгодженої суми грошового зобов’язання припадає на зазначений період, і цей строк порушено, то сплата зазначеної суми платником податку відбувається без застосування штрафних санкцій. Таке звільнення не поширюється на випадки порушення строків сплати грошового зобов’язання з податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Звертаю увагу, за порушення податкового законодавства, що вчинені до 1 березня або після 31 травня 2020 року, штрафні санкції застосовуються в повному обсязі.
Крім того, протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Оксано Володимирівно, чи перенесені терміни проведення Кампанії декларування доходів громадян, та яким чином сьогодні можна подати Декларацію про доходи?
Законом України №533 подовжено термін подання річної Податкової декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 1 липня 2020 року. Тобто, граничний термін подання декларацій для громадян та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, - 30 червня 2020 року.
При чому фізична особа зобов’язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.
Направити податкову декларацію сьогодні можна засобами електронного зв’язку, для цього громадяни можуть скористатися електронним сервісом в «Електронному кабінеті», або засобами поштового зв’язку, або дочекатися закінчення карантину та надати декларацію особисто.
До редакції надходить багато питань щодо сплати єдиного податку підприємцями міста, які відбулися для них зміни в оподаткуванні?
Законом України №540 надано право органам місцевого самоврядування у 2020 році приймати рішення про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок єдиного податку. Так, сімдесят восьмою сесією Бердянської міської ради прийнято рішення від 09.04.2020 року №1 про застосування на період з 01 квітня 2020 року по 30 квітня 2020 року для платників єдиного податку першої та другої групи ставки у розмірі 0 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) періоду. Заяву для зміни ставки на цей період платникам до податкової інспекції надавати не потрібно.
Також Законом України №540 збільшено ліміти для перебування на спрощеній системі оподаткування:
для першої групи (підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню) – із 300 тисяч гривень до 1 мільйона гривень;
для другої групи (підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у т.ч. побутових платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах одночасно не перевищує 10 осіб) – із 1,5 мільйонів гривень до 5 мільйонів гривень;
для третьої групи (підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми) – із 5 мільйонів гривень до 7 мільйонів гривень.
Оксано Володимирівно, розкажіть стосовно змін в законодавстві по платі за землю та податку на нерухоме майно.
По цих податках зміни встигли відбутися двічі. Законом №533 було передбачено звільнення від нарахування та сплати плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року. Законом №540 скасовано звільнення від сплати податку на нерухоме майно та плати за землю для період квітень 2020 року.
Таким чином, не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Аналогічно, об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в період з 1 березня по 31 березня 2020 року.
При цьому хочу ще раз звернути увагу, що звільняються від оподаткування за березень лише об’єкти нежитлової нерухомості.
Для звільнення від нарахувань за березень, платники повинні надати уточнюючі декларації з відповідного податку, в яких необхідно самостійно зменшити нарахування у розмірі 1/12 від річних нарахувань плати за землю та/або 1/3 від квартальних нарахувань податку на нерухомість.
Якщо платники зменшили у березні чи квітні податкові зобов’язання з цих податків за квітень 2020 року, то вони зобов’язані не пізніше 30 квітня 2020 року подати уточнюючі податкові декларації на відповідне збільшення без нарахування штрафів по ст. 50 ПКУ та сплатити зобов’язання у строк до 30 червня 2020 року без нарахування пені та штрафних санкцій.
Тобто, за квітень 2020 року податкове зобов’язання необхідно нарахувати у повному обсязі, а сплатити - до 30 червня 2020 року, без нарахування пені та штрафних санкцій.
Звертаю увагу, що звільнення щодо плати за землю не поширюється на фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, оскільки воно стосується лише ділянок, які використовуються у господарській діяльності.
Які зміни передбачені для платників єдиного внеску?
- підприємці на загальній системі оподаткування;
- підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах
При цьому, такі особи можуть прийняти самостійне рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року. У такому разі, інформацію про сплачені суми необхідно зазначити у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб (річний Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску - додаток 5).
Звертаю увагу, що звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску по найманим працівникам Законом №533 не передбачено.
А ось терміни звільнення від штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску продовжені Законом №540 до 31.05.2020 року.
Тобто, тимчасово штрафні санкції не застосовуються за порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня 2020 року та з 1 по 31 травня,а саме за:
- несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності до податкових органів. Якщо за несвоєчасне подання звітності вже був накладений штраф, то за повторнетаке порушення вчинене щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, штраф не застосовується.
Зверніть увагу, що порушення (несвоєчасна сплата єдиного внеску або несвоєчасне подання звітності), вчинені до 1 березня або після 31 травня 2020 року, штрафні санкції застосовуються.
До 31 травня 2020 року також подовжено терміни ненарахування платникам єдиного внеску пені, при цьому нарахована пеня за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року підлягає списанню.
Хочу акцентувати Вашу увагу, що законами України № 533 та № 540 не передбачено у період карантину змін до Податкового Кодексу України та Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнеобов′язкове державне соціальне страхування» щодо дій податкового органу по роботі з податковим боргом.
Тобто, у разі несплати узгоджених податкових зобов’язань з податків і зборів (незвільнених Законами № 533, №540) податкові органи надсилають боржникам вимоги про сплату податкового боргу, описують у податкову заставу майно платника та здійснюють відповідні процесуальні заходи.
Наприкінці свого виступу, закликаю платників на період карантину для отримання адміністративних послуг користуватися дистанційними формами комунікацій – електронними сервісами ДПС, засобами електронного зв’язкута поштою.Також, за наданням роз’яснень можна звернутися до фахівців управління за телефонами:
- (6153) 3-84-06; (050) 534-21-73 – ЦОП Бердянськ та Приморськ;
- (6153) 3-84-69– відділ податкових сервісів;
- (6153) 3-84-23, 3-86-40– відділ податків і зборів з юридичних осіб.
Бажаю всім міцного здоров’я!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:47
27 листопада
13:42
27 листопада
12:52
27 листопада
11:28
27 листопада
10:39
25 листопада
09:04
25 листопада
07:14
25 листопада
Спецтема
live comments feed...