10:00, 11 квітня 2021 р.
Приморські Кургани - степові піраміди Запорізького краю
На сайті "Заклади культури Приморської ОТГ" в Фейсбуці Дмитрій Ковтун опублікував статтю про кургани. Редакція сайту 06137 для своїх читачів публікує цікаву статтю.
Ці давні споруди, що з’явилися в ІV тис. до н.е., пов’язані з ритуалом шанування предків. Кургани розповсюджені на величезній території євразійського степу. Населення, яке тут проживало, постійно змінювалося, що пояснює появу різноманітних типів обряду. В такому розмаїтті культур обряд поховання перетворювався у частину естетичного сприйняття всесвіту. Адже смерть у всіх народів розглядається такою ж таємницею і дивом, як і життя. Вочевидь, це і стало одним з чинників, що об’єднують духовно мешканців величезної території. Кургани – символ загальної духовної культури.
ЗБЕРЕЖЕМО ІСТОРИЧНИЙ ЛАНДШАФТ РАЗОМ!
Збереження археологічного надбання для нащадків у сучасному світі розглядається як один з головних напрямів культурної політики держав. Всі цивілізовані країни намагаються забезпечити збереження пам’яток археології на своїх територіях.
У нашій країні саме пам’ятки археології перебувають у зоні ризику. Будівництво (дачне, шляхове, гідротехнічне, ВЕС, СЕС), розорювання, кар’єрні розробки, улаштування сміттєзвалищ та скотомогильників, встановлення тріангуляційних знаків, розміщення цвинтарів, грабіжницькі розкопки – ведуть до тотального нищення курганів, як об’єктів культурної спадщини.
«Відносно новим» явищем для Запорізького краю стали грабіжницькі розкопки «чорних археологів», що застосовують важку техніку (трактори та екскаватори) та сучасне високотехнологічне обладнання (метало детектори). Серед «постраждалих» треба назвати пам’ятку національного значення: 9-метровий курган «Куляб-Могила» (Кулян-Могила) (с.Старобогданівка Михайлівський район), курганний могильник (Охоронний номер № 4005) Новоолександрівської об’єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області – розграбування (внутрішньо комплексний об’єкт № 1) та сільськогосподарської обробки (внутрішньо комплексні об’єкти № 2,3,6). Таких випадків багато і їх кількість не зменшується!
Всього в Запорізькій області – майже вісім тисяч курганів. Вони за своєю кількістю перебільшують кожний інший вид пам’яток. Їх більше ніж братських могил, монументів чи будинків. Можна сказати впевнено і без перебільшення, що біля кожного села розташований хоча б один курган, який по своїй суті єдина й унікальна пам’ятка. В окремих випадках, на рівні підсвідомості звичайні мешканці наших сіл, відчуваючи, мабуть, пошану до предків, улаштовували на них свої кладовища. Відомі випадки з історії, коли дехто з селян ходив з молитвами до кам’яної баби, що стояла на кургані.
Десять причин, чому не треба знищувати кургани:
1. Кургани, як частину археологічного надбання, треба зберегти для нащадків, адже це матеріалізована історія нашої держави, ознака культурного багатства та глибини історичної пам’яті.
2. Кургани – це символи предків, а руйнувати будь-які поховання взагалі вважається вандалізмом, аморальним явищем, ознакою не цивілізованості суспільства.
3. Кургани – це не тільки стародавні некрополі, а й складні архітектурні творіння мешканців степу. Відомо, що деякі з них первинно являли собою монументальні кам’яні споруди.
4. На курганах прадавні племена справляли ритуали, зверталися до богів та предків, сподіваючись на покращення добробуту, військову вдачу. Такі місця несуть в собі особливу енергетику.
5. Кургани – власність держави. Як об’єкти культурної спадщини вони охороняються державою, що прописано у Законі України «Про охорону культурної спадщини» (ст..17-18, 43-47) та «Про охорону археологічної спадщини» (ст.. 4-10). При розорюванні діаметр кургану збільшується: за 20 років на 15-20 метрів. Це призводить до того, що збільшується площа насипу. І тим самим збільшується ділянка, що належати до земель історико-культурного призначення, яка за законом належить державі. Тобто власник (користувач) втрачає частину ділянки, якою б міг користуватися.
6. Розорювання або грабування курганів – це злочин, за що передбачається відповідальність за статтями Кримінального кодексу України (ст.. 197-1, 252, 298) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст.. 92). Покарання може бути у вигляді попередження, штрафу у розмірі від 17 до 170 тис. гривень, або позбавленням волі.
7. Кургани – це важливе джерело для дослідження та реконструкції найдавнішої (дописемної) історії нашої країни. Отримана інформація під час повноцінних археологічних робіт надає можливість вченим відтворювати життя давніх племен – вірування, господарство, мистецтво, військову справу, торгівлю та інше.
8. Кургани – невід’ємна частина степового ландшафту. Століттями ці земляні насипи були вкриті рослинністю, що збереглася у первинному вигляді, адже поверхня курганів раніше не розорювалися. Таким чином кургани мають велике значення для збереження степового біологічного різноманіття. Вони є осередками раритетної степової флори та фауни.
9. Кургани – це частина світової цивілізації. За своїм значенням для людства вони дорівнюють єгипетським пірамідам.
10. Кургани, як і вся археологічна спадщина, являє собою таке саме національне надбання, як і природні надра. Знищення курганів веде до зменшення їх кількості, яка вже ніколи не буд е поновлена.
Що треба знати, аби зберегти кургани:
ГРОМАДЯНАМ
- Змінити ставлення до пам’яток взагалі та до курганів зокрема.
- Дотримуватися та виконувати встановлені законодавством вимоги щодо збереження об’єктів культурної спадщини.
- Припинити розорення курганів.
- Допомагати органам з охорони культурної спадщини та правоохоронним органам, а саме повідомляти про грабіжницькі розкопки.
-
ДЕРЖАВІ
- Створити ефективну систему правової охорони та дослідження культурної спадщини.
- Створити та забезпечити діяльність спеціальних органів охорони культурної спадщини.
- Виявляти, попереджати та припиняти грабіжницькі розкопки силами правоохоронних органів.
- Формувати у свідомості громадськості розуміння небезпеки нищення пам’яток археології та курганів зокрема.
Для збереження пам’ятки головне вчасно припинити руйнацію (розорювання чи розграбування «чорними археологами»). Про такі випадки необхідно повідомляти правоохоронним органам, Запорізькому обласному центру охорони культурної спадщини.
Розробка тексту: Дровосекова Оксана
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:02
23 листопада
12:35
23 листопада
Спецтема
live comments feed...