13:15, 27 грудня 2019 р.
"Земельный вопрос" для Приморских аграриев злободневен
Приморские аграрии активно выступают против многих позиций нового Закона о продаже земли.
Недавно в Васильевку Запорожской области приезжал глава фракции "Слуга народа" Давид Арахамия. На сайте "Гетьман" депутат Запорожского облсовета Юлия Яцик подробно рассказала о встрече:
25 грудня у Василівці пройшли громадські слухання щодо запуску ринку землі та проведення земельної реформи. Серед інших слухань, ці виділилися участю у обговоренні очільника президентської фракції “Слуга народу” Давида Арахамії.
За словами Юлії Яцик, запросити Давида Арахамію на округ вона вирішила під час протестів противників земельної реформи під Радою. Тоді Яцик організувала імпровізовану зустріч очільнику фракції з протестувальниками із Запорізької області.
“Спершу в зв’язку з тим, що у багатьох українців склалося враження, що під Радою мітинг не аграріїв, а тітушок. Тиждень тому, коли аграрії Запорізької області приїхали під Раду, я запропонувала йому (Арахамії – прим.ред) особисто на власні очі побачити хто там мітингує. Після нетривалого діалогу я запропонувала продовжити його у мене на окрузі. Давид погодився”, – сказала Яцик.
В основному аграрії на слуханнях у Василівці виступали за продовження мораторію. Серед аргументів традиційні фінансова неспроможність купувати землю та конкурувати з агрохолдингами. Крім того, противники впровадження ринку землі пропонували зменшити можливість концентрації земель в “одних руках” до 100 гектар (відповідно до останніх правок закону, пропонувалося дозволити купувати одній людині 5-50 тисяч гектарів. Точну цифру мали узгодити згодом).
Про слухання
За словами народної депутатки, на слухання прийшли близько 250 людей, серед яких дрібні і середні фермери, пайовики, одноосібникі, депутати місцевих рад, представники громад.
Як зазначає Юлія Яцик, діалог вийшов конструктивний, без конфліктів. На початку зустрічі очільник президентської фракції відстоював точку зору, що мораторій продовжувати категорично не можна, але пізніше Арахамія дещо змінив свою думку. Зокрема він зацікавився темою створення державного земельного банку. Цю ідею очільник фракції “Слуга народу” планує обговорити у Офісі Президента.
Однак, земельна реформа та запуск ринку землі – це вимога МВФ. Без виконання цих вимог країна може не отримати кредити що загрожує дефолтом. Проте, Юлія Яцик зауважує, що можна прописати у законі досить тривалий перехідний період, який дозволить упорядкувати реєстри та провести аудит.
“Ми можемо прописати закон таким чином, щоб в перехідних положеннях відстрочити вступ закону в силу для фізосіб на 2-3 роки, для юридичних осіб – на 5, при цьому поклавши на Кабмін виконання заходів щодо упорядкування ДЗК, аудиту та передачі земель в ОТГ. Це буде не примітивне продовження мораторію зі заміною року в тексті законопроекту”, – говорить Яцик.
Про власне бачення ринку
За словами депутатки, вона у своїй адвокатській практиці була свідком справ про різні махінації з правами власності на землю, користування земельними ділянками. Зараз Юлія Яцик вважає, що запуск ринку землі та земельної реформи загалом можна проводити тільки після того, як будуть усунуті всі правові ризики.
Зокрема, до запуску ринку необхідно “почистити” кадастр, убезпечити його від неправомірного втручання, передати державні та комунальні землі у власності в громади, дати можливість отримати землі пільговим категоріям на умовах безкоштовної передачі / приватизації і т.д
Крім того, Яцик вважає, що варто встановити ліміт на концентрацію землі для фізичних осіб у 500 гектарів, для юридичних – 1000, а щоб уникнути масової скупки земель на підставних осіб потрібно встановити жорсткі критерії для суб’єктів угод.
“Для фізичних осіб це може бути прив’язка до прописки або фактичного проживання за місцем придбання землі, освітою або досвідом роботи в сфері сільського господарства. Для юридичних осіб – реєстрація за місцем придбання землі, основним КВЕД передбачити сільськогосподарську діяльність, засновниками і кінцевими бенефіціарами – виключно громадяни України”, – говорить Юлія Яцик.
Резюмуючи зустріч, Яцик зауважила, що подібний діалог був потрібен усім сторонам, а земельну реформу варто було починати таких зустрічей.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:12
Вчора
14:47
27 листопада
13:42
27 листопада
12:52
27 листопада
Спецтема
live comments feed...