Робота сучасних вебмайстрів передбачає використання великої кількості різних мережевих протоколів. Одним з них є WHOIS. Це зручний інструмент, який дозволяє не просто подивитися доступні дані про власника певного домену, але й вийти з ним на зв’язок, якщо це потрібно.

Для чого використовують

Насправді існує доволі багато причин, чому можна скористатися протоколом Whois. Однією з них є перевірка домену, щоб впевнитись вільний він для реєстрації чи ні. Для цього просто потрібно ввезти назву домену, який ви хочете перевірити та подивитись на результат. Якщо буде показуватися якась інформація про власника – домен вже зайнятий. Якщо всі поля будуть пустими – домен вільний та його можна зареєструвати. Але популярність Whois точно не пояснюється цим способом використання, оскільки є доволі багато більш зручних та простих у використанні альтернатив. Це можна зробити на сайті реєстратора доменів, причому за раз отримати інформацію по великій кількості доменних зон. Тому якщо вас цікавить виключно це – краще скористайтесь іншим методом.

Головна цінність протоколу полягає в тому, що Whois дозволяє подивитися відкриту інформацію або про компанію, або про приватну особу, на яку зареєстровано домен. Крім цього будуть показані й інші дані, які стосуються реєстрації. Наприклад, дату коли це було зроблено. Ця перевірка буде корисною, якщо ви думаєте про співпрацю з сайтом чи навіть про його купівлю. Дані допоможуть мати краще уявлення про справжню ситуацію.

Крім цього, Whois корисний ще й тоді, коли певний сайт не викликає у вас довіри. Ви можете перевірити коли саме він був зареєстрований. В більшості випадків сайти зловмисників та шахраїв доволі швидко блокують. Тому, якщо ви побачите, що сайт зовсім новий – це ще один фактор, який вказує на те, що йому непотрібно довіряти. На таких сайтах краще нічого не замовляти та навіть не реєструватися.

При цьому, не варто думати, що використання Whois дасть вам багато закритої інформації. У нього є певні обмеження. Навіть далеко не у всіх випадках, можна дізнатися дані власника. Оскільки вони можуть або бути закриті налаштуваннями безпеки, або не відповідати дійсності, тому що ця інформація ніяк не перевіряється, але у вас все одно буде можливість написати власнику через форму зворотного зв’язку. Це теж дуже зручно, особливо в тих випадках, коли немає ніякої альтернативи.

Підсумок

Чи можна вважати Whois дуже корисним інструментом? Безумовно. Попри певні обмеження, він все одно дозволяє отримувати багато даних, які не просто дозволяють впевнитись в надійності компанії, але й дають достатньо інформації для аналізу. Але важливо не забувати про те, що використання протоколу має певні правила, які краще не порушувати. Так, його не можна використовувати з метою проведення спам розсилок. Крім цього заборонено масовий збір даних. Також інформація не повинна використовуватись для того, щоб робити маркетингові пропозиції.

Короткий перелік можливостей, які надає протокол, виглядатиме наступним чином:

  • Whois дозволяє перевірити дані про будь-який сайт.
  • За його допомогою можна подивитися, вільний конкретний домен чи вже використовується. В другому випадку, можна зв’язатися з власником та запропонувати йому викупити домен.
  • Якщо ви хочете перевірити, як давно було зареєстровано домен, щоб бути впевненим, що це не сайт зловмисників.
  • Коли ви хочете мати більше інформації про сайт перед його покупкою.
  • Якщо ви досліджуєте сайти компаній-конкурентів та хочете мати більше інформації про них.

Протокол Whois буде дуже корисним в кожному з цих випадків.