Як повідомляється на офіційному сайті Бердянської РДА, 16 лютого відбувся звіт голови БРДА Олексія Бакая.
На захід завітали депутати Запорізької обласної та Бердянської районної рад, керівники територіальних громад району, очільники правоохоронних органів та ін. Олексій Бакай коротко охарактеризував основні напрямки, за якими працювала РДА в 2021-му році.
Незважаючи на окремі спроби деяких представників районної ради спровокувати конфлікт, звіт пройшов конструктивно.
Детальніше про ключові аспекти роботи в 2021-му році
У першому півріччі були проведені заходи з ліквідації Приморської та Чернігівської райдержадміністрацій та їх структурних підрозділів – юридичних осіб публічного права. Натомість затверджено нову структуру Бердянської райдержадміністрації відповідно до владних повноважень, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації».
У 2021 році на законодавчому рівні відбулося розмежування повноважень і ресурсів між районами та громадами, завершився процес добровільного об’єднання територіальних громад, формування їх самоврядування та розширення повноважень.
Для райдержадміністрації пріоритетними є питання:
1)зростання якості життя населення Бердянського району,
2)вирішення проблемних питань водопостачання та водовідведення населених пунктів,
3)ремонт, будівництво і збереження автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури.
Якість життя населення
Протягом 2021 року було своєчасно та в повному обсязі забезпечено надання населенню житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
За рік за житловою субсидією на житлово-комунальні послуги звернулось 10 795 домогосподарств, призначено, подовжено автоматично та виплачено житлову субсидію 18 280 сім’ям на загальну суму 186,4 млн. грн., в тому числі в готівковій формі – на суму 176,7 млн. грн., в грошовій безготівковій формі – на суму 9,6 млн. грн.
Також протягом року були реалізовані всіх державні та регіональні програми соціальної підтримки найуразливіших категорій населення.
За кошти державного бюджету придбано житло для 17 дітей-сиріт та осіб із числа дітей позбавлених батьківського піклування, які перебували на соціальному квартирному обліку, в тому числі з території колишнього Приморського району – 9, Чернігівського – 5, Бердянського – 3. Сума компенсації на одну особу становила 389,1 тис. грн.
В межах повноважень райдержадміністрація координувала реалізацію основних державних освітянських реформ на території району та надавала методичну допомогу з їх впровадження, зокрема реформи шкільного харчування Новацій зазнали не тільки склад шкільного меню та рецептури приготування, але й форми організації харчування, рекомендації до обладнання харчоблоків, роботи з постачальникам та підходи у формуванні культури здорового харчування у школярів.
На сьогодні декілька закладів загальної середньої освіти Бердянського району вже готові у 2022 році отримати субвенцію державного бюджету на проведення капітального ремонту харчоблоків чи оновлення їх технологічного обладнання.
У 2021 році на реалізацію програми Нової української школи громади отримали субвенцію з державного та місцевого бюджетів, яка була освоєна в сумі майже 7,5 млн. грн. освітньої субвенції.
В рамках програми Президента України «Здорова Україна» в п’яти громадах району уже встановлено 11 сучасних мультифункціональних спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням. Переважна їх більшість розташована поблизу шкільних закладів в містах Бердянськ та Приморськ, в селищі Чернігівка, в селах Осипенко, Червоне Поле та Софіївка (Коларівська громада).
У 2022 році будівництво таких сучасних спортивних майданчиків за кошти Державного бюджету заплановано в усіх закладах освіти району.
У 2021 році наряду із основними медичними послугами, визначеними Пакетами медичних гарантій та співпраці з НСЗУ, медичні працівники району відважно боролися з розповсюдженням COVID-19 та лікували від нього мешканців району.
В повному обсязі були забезпечені кисневими концентраторами «ковідні» відділення Бердянського територіально-медичного об’єднання та Приморської центральної районної лікарні.
Аби знизити ризик важкого перебігу хвороби в районі впроваджена кампанія з вакцинації населення, хід якої райдержадміністрація тримає на контролі. У 2021 році райдержадміністрація навіть практикувала проведення за участі лікарів виїзних зустрічей із трудовими колективами для популяризації щеплень проти COVID-19.
Для обміну досвідом та впровадження позитивних напрацювань за ініціативи райдержадміністрації у червні 2021 року на базі Приморського центру первинної медико-санітарної допомоги був проведений семінар для голів територіальних громад та головних лікарів закладів охорони здоров’я району.
У 2021 році було погоджено 2 проєкти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населених пунктів – сіл Нововасилівка міста Бердянськ та Азовське Бердянського району Запорізької області, які були розроблені ТОВ «Інституту ефективних технологій – ГЕО», та прийняті відповідні розпорядження голови райдержадміністрації.
Також погоджено 2 завдання на проєктування з розроблення містобудівної документації - Генеральних планів та планів зонування території села Осипенко та села Новопетрівка Осипенківської громади, які розробляються проєктною організацією ПП «Зембудпроєкт».
У 2021 році, завдяки змінам у структурі надходжень і видатків до місцевих бюджетів, територіальні громади посилили та збільшили свої фінансові ресурси. Натомість суттєво зменшилися зарахування до районного бюджету.
У 2021 році до районного бюджету надійшло за доходами загального та спеціального фондів 496,5 тис. грн., з них 422 тис. грн. до загального фонду районного бюджету. Власні надходження до районного бюджету склали 291,7 тис. грн., а субвенції з місцевого бюджету – 130,3 тис. грн.
У 2021 році райдержадміністрацією підготовлено 7 проєктів районних програм, які були винесені на розгляд депутатського корпусу районної ради, але, нажаль, не знайшли підтримки депутатської більшості. Ці проєкти планувалися фінансуватися за рахунок залишків районного бюджету та стосувалися питань допомоги ветеранам, інвалідам АТО/ООС та учасникам бойових дій, оздоровлення дітей пільгових категорій, в тому числі позбавлених батьківського піклування, підтримки військових частин, які дислокуються в районі, збереження дорожньої інфраструктури тощо.
Водопостачання
Серед пріоритетних у 2021 році було питання водопостачання та водовідведення, адже упродовж останніх десятиліть села Бердянського району потерпають від нестачі води, зокрема питної.
Одним із варіантів вирішення проблеми із забезпечення населення району послугами водопостачання, є підключення населених пунктів Бердянського району до Західно-групового водоводу (ЗГВ) – Каховського водогону, який на разі використовується не більше ніж на чверть від загальної потужності. За ініціативи БРДА та за рахунок коштів місцевого бюджету Андріївської територіальної громади, Інститутом водних проблем і меліорації Національної. Академії аграрних наук розробляється Концепція розвитку Західного групового водопроводу з врахуванням підключення населених пунктів Бердянського району.
У рамках співпраці з компанією «BETEN Ingenierie International» голову Бердянської райдержадміністрації, та двох фахівців райдержадміністрації вже включено до складу Робочої групи з впровадження проєкту щодо створення системи транспортування води з Дніпра та її розподілу по Запорізькій області.
Крім того, з метою отримання фахової консультації із організаційних та технічних можливостей підключення населених пунктів Бердянського району, райдержадміністрація звернулась до Інституту водних проблем і меліорації НААН.
Для визначення технічних завдань, ознайомленням з наявною документацією по водозабезпеченню Бердянського району, технічними спроможностями Західного групового водогону та збором інформації для дослідницької роботи, впродовж IV кварталу 2021 року в Бердянському районі працювала група науковців Інституту водних проблем і меліорації НААН.
Спеціалісти відвідали населені пункти району, де ознайомились з роботою насосних станцій та очисних споруд, а також з первинною документацією вже існуючих напрацювань райдержадміністрації та територіальних громад.
За результатами спільної роботи, вперше за останні роки проведено повний розрахунок норми водоспоживання і розрахункових витрат води на питне водопостачання в населених пунктах, а також норм водопотреби для зрошення сільськогосподарських культур в агроформуваннях Бердянського району.
В Запорізькій облдержадміністрації 15.12.2021 представники райдержадміністрації та Інституту водних проблем і меліорації НААН презентували даний проєкт із водопостачання. Він враховує кліматичні зміни, потребу зрошення земель та надання мешканцям укрупненого Бердянського району якісної питної води.
Цей проєкт був схвалений головою облдержадміністрації, а для завершення розробки Концепції та виконанням проєктно-вишукувальних робіт частково отримано розрахунки та технічні дані від КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради. Ця робота продовжена і у 2022 році.
Минулого тижня, 10 лютого, керівництво БРДА з робочим візитом перебувало у колег в Маріупольській райдержадміністрації, де зустрілися з Президентом компанії «BETEN Ingenierie International» Жаном Рошем та координатором проектів компанії Андрієм Хаджиновим. Під час зустрічі було представлено дві проектні ініціативи - Концепцію розвитку Західного групового водопроводу з врахуванням підключення населених пунктів Бердянського району та створення «КУРОРТОПОЛІСУ «АЗОВСЬКЕ ПРИМОР'Я», як головного фактору системного розвитку територіальних громад Бердянського району (з наданням статусу Курорту місцевого значення деяким територіям приморських громад)».
Представники французької компанії, голова Маріупольської райдержадміністрації Наталя Букрєєва та голова Маріупольської районної ради Степан Махсма висловили зацікавлення в налагодженні співпраці.
Ремонт доріг
Найактуальнішим питанням є стан доріг загального користування державного та місцевого значення.
За нашої ініціативи у 2021 року проведено комісійне обстеження автомобільних доріг загального користування державного/місцевого значення Бердянського району, до якого ми залучли представників Служби автомобільних доріг у Запорізькій області, ДП «Місцеві дороги Запорізької області», Головного Управління Національної поліції у Запорізькій області, Управління патрульної поліції та керівників територіальних громад району.
Спільно було здійснено огляд доріг, які потребують першочергового ремонту, визначені місця для встановлення дорожніх знаків по обмеженню руху великовагового транспорту та дотримання температурного режиму на території Бердянського району, розроблені пріоритетні напрямки нашої роботи у 2022 році.
Службою автомобільних доріг у Запорізькій області у 2021 році в межах укладених договорів виконувалися роботи з ремонту дорожнього покриття на дорогах загального користування державного значення в межах району на загальну суму понад 2 млн. грн.
Проводиться реконструкція на ділянці автомобільної дороги державного значення Н-30 Василівка-Бердянськ мосту через р. Кільтичія вартістю 104 млн. грн. та мосту в с.Зеленовка у сумі 10,4 млн. грн.
Здійснено поточний середній ремонт ділянки автомобільної дороги державного значення Т-08-19 Більмак - /М-14/, а також капітальні ремонти автомобільної дороги державного значення М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, мосту через р. Куца Бердянка на трасі Н-30 Василівка-Бердянськ.
У 2021 році ДП «Місцеві дороги Запорізької області» на території району були завершені роботи з поточного середнього ремонту автомобільної дороги Чернігівка – Богданівка – /Н-30/. В рамках експлуатаційного утримання ДП «Місцеві дороги Запорізької області» проведено ремонт 4 штучних споруд на дорозі Приморськ – Борисівка – Єлизаветівка – Андріївка – Берестове.
Ремонтних робіт дорожнього покриття на дорогах загального користування державного значення в межах району виконано на загальну суму понад 2 млн. грн.
Але пріоритетами в діяльності райдержадміністрації залишаться питання зростання якості життя населення району, вирішення проблемних питань водопостачання та водовідведення, збереження автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури.