Програма реімбурсації «Доступні ліки», яку адмініструє Національна служба здоров’я України, дозволяє зробити лікування хронічних захворювань доступнішим.
Кількість пацієнтів, що нею користується, постійно зростає. Серед тих, хто користується програмою, 63% - це люди старше 65 років, 36% - люди від 40 до 64 років. 80% користувачів програми отримують за нею ліки від серцево-судинних захворювань, які є найпоширенішими у структурі захворюваності українців.
У рамках державної програми реімбурсації «Доступні ліки» у 2020 році Національна служба здоров’я України виплатила аптекам 618 млн грн за відпущені лікарські засоби пацієнтам.
З початку цього року лікарі виписали 9,5 млн електронних рецептів на ліки за програмою, 85% з яких вже погашено, тобто пацієнти отримали необхідні ліки в аптеці.
НСЗУ законтрактувала 1179 аптечних закладів на роботу за програмою «Доступні ліки». Пацієнт може отримати ліки за програмою у 8,5 тисячах аптек по всій країні, майже 20% з яких знаходяться в селах та селищах міського типу. Тобто пацієнти, які проживають у сільській місцевості, також мають можливість користуватися цією програмою.
У програму входять ліки як українських виробників – зараз їх 60%, так і іноземних – їх 40%.
На сьогодні в програмі «Доступні ліки» 264 лікарських засоби, серед них 85 – які пацієнт може отримати безоплатно. Зокрема, в програмі «Доступні ліки»: 200 ліків для лікування серцево-судинних захворювань, 48 – діабету ІІ типу, 15 – бронхіальної астми, 1 – для лікування ревматичних хвороб.
Всі ці ліки пацієнт може отримати за рецептом в аптеці безоплатно або з незначною доплатою. Єдиним винятком є препарат для лікування ревматичних хвороб, вартість якого повністю сплачує пацієнт.
Програма «Доступні ліки» – це успішний приклад державно-приватного партнерства. На сьогодні 88% законтрактованих НСЗУ аптечних закладів на участь у цій програмі є приватними. Такий високий рівень залученості приватних закладів свідчить про довіру до держави в особі НСЗУ. НСЗУ чітко виконує свої зобов’язання перед аптечними закладами згідно з контрактами і вчасно та в повному обсязі здійснює оплати за відпущені ними ліки пацієнтам.
НСЗУ пропонує розширити програму реімбурсації «Доступні ліки» у 2021 році. Включити до програми ліки для пацієнтів, які перенесли інфаркт або інсульт, лікарські засоби для людей з розладами психіки та поведінки.
Нагадаємо, що за програмою «Доступні ліки» люди, які мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму, можуть отримати необхідні ліки в аптеці безоплатно або з невеликою доплатою. Щоб їх отримати, пацієнт звертається до свого лікаря, який виписує йому електронний рецепт, йде до аптеки і отримує ліки. В свою чергу держава компенсує аптекам вартість ліків, які отримав пацієнт.
За матеріалами Урядового порталу