Ось і настав доленосний для всієї України 2020 рік. Епохальний тому, що в цьому році у всіх регіонах будуть сформовані громади. Про це нещодавно заявив заступник міністра розвитку громад і територій України В'ячеслав Негода під час дискусії в Українському кризовому медіа центрі, присвяченій результатам дослідження ефективної організаційної структури ОТГ.
«Децентралізація триватиме і успішно завершиться вже досить скоро. Це безперечно, оскільки реформу підтримують на всіх рівнях, її вимагають люди, - зазначив В'ячеслав Негода. - Громади будуть мати однакові джерела надходжень коштів, оскільки між ними і державним бюджетом більше не буде посередників. Все ОТГ матимуть однаковий статус і надавати однаковий перелік послуг жителям. При цьому, рівень цих послуг в селах не повинен кардинально відрізнятися від якості послуг, що надаються в містах ».
У Приморському районі вже створені дві громади: Приморська і Новоолексіївська. Скоро, вже зовсім скоро будуть остаточно визначені всі межі громад України, в тому числі і громад Приморського району.
Питання об'єднань території для створення успішної в майбутньому громади дуже важливі. Це як в заміжжі, якщо укладений шлюб з успішною людиною, то будеш жити в добрі й достатку. Якщо шлюб невдалий, то в голоді і побоях. Помилитися у виборі, значить упустити можливості економічного зростання і добробуту жителів території. Тому, ті сільскі територіії що ще не визначилися, метушаться в пошуках правильного рішення. Тому що часу на роздуми і розгойдування майже не залишилося.
У перспективному плані розвитку території Приморського району зареєстрована ще одна, так звана, Північна громада, до складу якої в минулому році виявили бажання увійти шість сільських рад, які межують між собою. Про своє бажання створити громаду, північними сільськими радами було заявлено і затверджено в Запорізькій обладміністрації ще в 2019 році. Але, з самого початку все пішло якось не так. Війна за центр громади оголила весь негатив, що накопичувався між сільрадами за весь період добросусідства.
У чому тільки вони не звинувачували один одного. Розбирання і з'ясування хто краще, і де краще бути центру громади тривали майже рік. В результаті, як грім серед ясного неба - в кінці грудня, жителі Єлизаветівського сільської ради вирішили увійти до складу Долинської ОТГ Бердянського району. Після цих подій, на початку січня було проведено засідання комісії з децентралізації, де все ж затвердили центр майбутньої північній громади, змінивши с. Юріївку на с. Болгарку (Коларівка). На цьому ж засіданні районними чиновниками було озвучено, що Єлизаветівські громадські слухання не мають юридичної сили. Стало зрозуміло, що в РДА сподівалися, що північна громада буде існувати в повному складі з центром в с.Болгарка.
Буквально через пару днів після засідання комісії з децентралізації, Елисеївці також провели громадські слухання. На зустріч прийшло сто сімдесят жителів села. Перед ними виступали начальник апарату РДА Ганна Саламатіна і голова Коларівського сільської ради Олег Павличенко. Але переважною більшістю голосів (163) селяни проголосували за приєднання до сусіднього села Долинське. У слід за ними і Юр'євці одноголосно на громадських слуханнях заявили про свій намір приєднатися до С.Долинського.
Таким чином, при подальшому розвитку озвучених подій, з шести сільрад в складі потенційної північній громади залишиться три, дві з яких, Зеленівська і Гюнівска, не межують з Коларівського сільською радою та відрізані від неї географічно. Тобто без Юр'ївки вони не можуть об'єднатися з Болгаркою.
Результат однозначний - північній громаді не бути! І мрія районних чиновників об'єднати один район в одну громаду скоріше за все теж нездійсненна, тому, що як мінімум три сільських ради Приморського району згодом приєднаються к бердянцям, і повернути їх назад в межі Приморського району буде дуже складно.
Весільного союзу у північних громад не вийшло.
Зараз інтригою дня є наступні рішення про приєднання інших трьох територій. Куди долучаться зеленівці і гюнівци? До с. Долинському Бердянського району або до Приморської ОТГ, або ще кудись.
Чиновники Запорізької обладміністрації також не в захваті від останніх «перерішення» про новий «перерозподіл». Перспективний план, де заявлено і затверджено створення північній громади, вже пройшов всі стадії узгодження. За новою проводити експертизи економічної спроможності громад в іншому складі територій, реєструвати, стверджувати - це ж нелегка робота.